SorgulamaKurdu

UKD Sorgulama Nasıl Yapılır? (TSF)

Satrançtaki resmi puan türlerinden biri olan UKD, “Ulusal Kuvvet Derecesi”nin kısaltmasıdır. Ulusal Satranç Puanı olarak da bilinen UKD ile il genelindeki ve Türkiye genelindeki birinciler tespit edilir. Oyuncuların satrançta gösterdiği yetenekler, taktikler ve aldıkları eğitimler UKD puanını oluşturur.

Ukd Sorgulama tsf

UKD Nasıl Öğrenilir?

UKD her oyuncu için ayrı ayrı oluşturulur. UKD sorgulama yapmak için Türkiye Satranç Federasyonu’nun internet sitesini kullanabilirsiniz. UKD öğrenmek için yapabilecekleriniz şunlardır;

 • Öncelikle ukd.tsf.org.tr/ukdsorgulama adresine girin.
 • C. kimlik numaranızı ya da soyadınızı ilgili kutucuklara yazın.
 • “Göster” butonuna basın.

UKD sorgulama TSF üzerinden yaparken kimlik numaranızla arama yapmanız daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Bunun nedeni aynı soyadına sahip kişiler ile ya da hem aynı isme hem de aynı soyadına sahip kişilerle puanınızı karıştırabileceğinizdir.

Bazı illere göre UKD bilgi sorgulamaları şu şekildedir;

 • TSF Ankara UKD sorgulama: Ankara, satranç turnuvalarında en başarılı illerden bir tanesidir. İldeki en yüksek satranç puanı 2633’tür. Ankara’daki yarışmacılar satranç puanlarını tsf.org.tr adresi üzerinden öğrenebilirler. Bu siteye girdiğinizde sol taraftaki menüden UKD Bilgi Seçmeniz yeterlidir. Sistem sizi otomatik olarak Türkiye Satranç Federasyonunun Ulusal Satranç Puanı sayfasına yönlendirir.
 • TSF Tekirdağ UKD sorgulama: Satranç konusunda orta düzeyde başarılı iller arasında yer alan Tekirdağ’da yaşayan satranç katılımcıları tekirdag.tsf.org.tr/sporcu-ukd-sorgulama adresine girerek satranç puanlarını öğrenebilirler. Tekirdağ’daki en yüksek UKD, bu yıl 2169’dur.
 • TSF Antalya UKD sorgulama: tsf.org.tr adresi üzerinden Antalyalı satranç katılımcıları puanlarını öğrenemez. Bunun yerine Türkiye Satranç Federasyonu’nun UKD sayfasına girerek puanlarını öğrenebilirler. Antalya ili için en yüksek UKD 2361’dir.
 • TSF İzmir UKD sorgulama: İzmir, satranç konusunda çok fazla satranç severin katılım sağladığı illerin başında gelmektedir. Satrançta başarılı illerden biri olan İzmir’de katılımcılar 2474 puana kadar çıkmışlardır. Buradaki yarışmacılar TSF’nin resmi sitesine girerek satranç puanları ile ilgili bilgi alabilirler.
 • TSF Konya UKD sorgulama: Konya’da en yüksek UKD 2190’dır. Konya’daki katılımcılar satranç puanlarını öğrenmek için TSF’nin Ulusal Satranç Puanı sayfasını ziyaret edebilirler. Bu sayfayı yazımızın üst bölümünde paylaştık.
 • TSF Elazığ UKD sorgulama: Elazığ UKD sıralamasında alt sıralarda yer almaktadır. Elazığ’daki satranç turnuvasına katılan yarışmacılar satranç puanlarını TSF üzerinden öğrenebilirler.
 • TSF Kayseri UKD sorgulama: Kayseri’de yaşayanlar kayseri.tsf.org.tr adresine girdiklerinde UKD hesaplama prosedürü dahil satranç turnuvalarına dair pek çok bilgiyi öğrenebilirler. Ancak ulusal satranç puanlarını bu adres üzerinden değil Türkiye Satranç Federasyonu’nun sitesi üzerinden görebilirler.
 • Tokat TSF UKD sorgulama: Tokat UKD sıralamasında en alt sıralarda yer alan illerden biridir. İlin en yüksek satranç puanı bu yıl 1788 olmuştur. Katılımcılar satranç puanlarına TSF üzerinden kimlik numaralarıyla ya da soyadları yoluyla öğrenebilirler.
 • TSF Balıkesir UKD sorgulama: Balıkesir satranç konusunda en başarılı illerin başında gelmektedir. 2639 puan ile oldukça yüksek bir başarı puanına sahip olan ildeki katılımcılar diğer illerdeki katılımcılar gibi TSF üzerinden puanlarına bakabilirler.
 • UKD sorgulama Hatay: Hatay ili, satranç turnuvalarında orta sıralarda başarı göstermektedir. Bu ildeki katılımcılar TSF yoluyla puan araması yapabilirler.

UKD Kaç İle Başlar?

UKD puanlama sistemine girebilmek için katılımcılar 7 maça girmek zorundadırlar. 7 maçtan az müsabakaya girenler sisteme dahil edilmezler. 7 maç sonucunda 1000 üzeri performansı olanlar sisteme kayıt edilirler. Bu yüzden en düşük UKD ya da başlangıç UKD olarak 1000’dir diyebiliriz.

UKD Puanı Nasıl Artar?

Yapılan satranç karşılaşmalarında başarı gösterdikçe puan artacaktır. Satranç maçlarında puanınızın artması için rakibinizin derecesi de son derece önemlidir. Örneğin UKD’si sizden yüksek biriyle oynadığınızda ve maçı kazandığınızda puanınız çok daha fazla artacaktır. Ancak seviyesi sizden düşük biriyle oynayıp galip geldiğinizde puanınız artacak ama bu artışın oranı daha düşük olacaktır.

Sonuç olarak UKD sorgulamaları yalnızca Türkiye Satranç Federasyonu’nun resmi internet adresi üzerinden yapılmaktadır. 7 maç oynayan ve 1000 üzeri performansa sahip herkesin bir ulusal satranç puanı vardır. Soy isim ya da T.C. kimlik numarası bilgilerinden biriyle bu puan kolayca öğrenilebilir.