SorgulamaKurdu

Parfüm Orjinallik Sorgulama

Mağazalardan ya da internet üzerinden satın aldığınız parfümün sahte olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bilindiği gibi kozmetik sektöründeki sahte ürünler ciltte tahrişlere ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle bir parfümü kullanmadan önce orijinalliğini sorgulamanızda fayda vardır.

Bu yazımızda sizlere parfüm orijinal mi nasıl anlaşılır, parfüm batch kodu nasıl sorgulanır ve parfüm orjinallik sorgulama ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Parfüm Orjinalliği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parfüm Orjinallik Sorgulama

Parfüm orijinal mi değil mi anlamak için barkod sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun için orijinal parfüm kontrol sitesi dendiğinde ilk akla gelen sitelerden iki tanesi olan checkcosmetic.net ve gepir.org sitelerinden faydalanabilirsiniz.

 1. net yoluyla parfüm barkod sorgulama için sırayla şu adımları takip edin;
 • İlk olarak checkcosmetic.net adresine girin.
 • Daha sonra sol menüdeki “Select brand” seçeneğinden marka seçin.
 • “Quick brand search” kısmına hiçbir şey yazmayın ve o kısmı geçin.
 • “Enter code” kısmına parfümün barkodunu girin.
 • Son olarak “Calculate” tuşuna basın.

Orijinal parfüm sorgulama sonucunda ürünün ne zaman üretildiği, en son ne zamana kadar kullanılabileceği ve nerede üretildiği gibi bilgiler göreceksiniz. Aramanızda eğer sonuçlarda yeşil ok çıkarsa parfüm güvenilir demektir. Ancak kırmızı çarpı şeklinde bir işaret görürseniz ürünün son kullanma tarihi geçmiştir ya da üreticisi bulunamamıştır. Böyle durumlarda ürünü kullanmak konusunda bir kez daha düşünmenizi öneririz.

Eğer sorgulama neticesinde sonuç çıkmazsa parfümün sahte olma olasılığı çok yüksektir. Çünkü checkcosmetic.net sitesinde sadece orijinal parfümler listelenir.

 1. org yoluyla parfüm barkod sorgulama için sırayla şu adımları takip edin;
 • İlk olarak gepir.org.tr/GTINArama adresine girin.
 • Daha sonra GTIN yani barkod numarasını yazın.
 • “Ben robot değilim” kısmına işaret koyun.
 • Son olarak “Ara” butonuna basın.

Aramanız sonucunda elinizdeki parfümün üretim tarihinden son tüketim tarihine, nerede üretildiğinden kim tarafından üretildiğine dair pek çok bilgi ekranınıza gelir.

Parfüm Batch Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bahsettiğimiz siteler haricinde “bufflabsturkiye.com” ve “barcodelookup.com” gibi sitelerden de ürünün barkodundan sorgulama yapabilirsiniz.

Parfüm kodu nerede yazar? Parfüm kodu genellikle şişenin üzerinde ya da kutunun üzerinde yazar. Şişeye ve kutuya bakarak kodu bulabilir ve dediğimiz sitelere girerek parfüm sorgulama yapabilirsiniz.

Calvin Clein Parfüm Orjinallik Sorgulama

Calvin Clein markası checkcosmetic.net sitesinin veri tabanında bulunmaktadır. Bu nedenle yukarıda anlattığımız şekilde siteye girerek elinizdeki Calvin Clein markalı parfümün sahte olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Channel Parfüm Orjinallik Sorgulama

Channel markası da checkcosmetic.net sitesindeki markalardan bir tanesidir. Bu siteye girdiğinizde Channel markasını bulmak için “Select Brand” yazan yerde C harfine basmanız yeterlidir. Channel’i gördükten sonra elinizdeki parfümün barkod numarasını sitedeki yere yazın ve “Calculate” butonuna basarak aramanızı sonlandırın.

Hermes Parfüm Orjinallik Sorgulama

Hermes markalı parfümünüzün sahte olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız yazımızda geçen sitelerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Ürünün barkod numarasını hiç boşluk bırakmadan doğru bir şekilde yazmanız yeterlidir. Eğer parfüm orjinallik kontrolü aramanızda bir sonuç çıkmazsa muhtemelen aldığınız parfüm sahtedir.

Sonuç olarak parfüm gibi ciltle direk temas eden kozmetik ürünlerde orijinal ürün satın almaya özen göstermeniz gerekir. Eğer cildiniz hassas bir yapıya sahipse ya da alerjik bir cildiniz varsa durum daha da vahimdir. Orijinal olmayan ürünleri kullanmanız halinde cildinizde ciddi tahrişler meydana gelebilir. Paylaştığımız yöntemleri kullanarak satın aldığınız ya da size hediye olarak verilen parfümlerin orijinal olup olmadığını kısa sürede öğrenebilirsiniz.