SorgulamaKurdu

2023 Hgs ve Ogs Borç ve Ceza Sorgulama

Sürücülerin otoban ve köprülerden geçerken geçiş ihlali yapıp yapmadıklarını öğrenmeleri için HGS – OGS borç sorgulama işlemlerini yapmaları gerekir. Bu cezalar sisteme 2 ya da 3 gün içinde geçilmektedir. HGS – OGS ceza sorgulamak için PTT’nin internet sitesi ya da e-Devlet kullanılabilir.

Hgs Ogs Borç Sorgulama

2023 HGS Cezası Nasıl Sorgulanır?

HGS (hızlı geçiş sistemi) bakiyesi yetersiz iken geçiş ihlali yapan sürücüler ceza alır. Bu cezalar e-Devlet’ten ya da PTT sitesinden sorgulanabilir.

Hgs ceza sorgulama PTT;

(1)  adresine girilir, buradan “HGS Geçiş İhlali Sorgulama” sekmesine tıklanır, gelen ekrana aracın plakası yazılır ve tüm cezalar sorgulanabilir. Ptt ile yapılan sorgulamalarda cezanın hangi bölgede, hangi istasyonda ve hangi saatte verildiği gibi bilgilere ulaşılabilir.

Hgs ceza sorgulama e-Devlet;

Öncelikle (2) adresine girilir ve sisteme giriş yapılır. Buradan e-Hizmetler sekmesi açılır. PTT Genel Müdürlüğü menüsü bulunarak “Hızlı Geçiş İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama” bağlantısına tıklanır, araç plakası yazılır ve ceza kesilip kesilmediği öğrenilebilir. HGS ceza ödemeleri anlaşmalı bankalardan, internetten ya da mobil uygulamalardan yapılabilir. Ödemenin ceza kesim tarihinden itibaren 10 gün içinde yapılmaması halinde, geçiş ücretine ek olarak 10 kat fazla ödeme yapılması gerekir. Bu yüzden sürücülerin bu konuda dikkatli olması büyük önem taşır.

OGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

OGS (otomatik geçiş sistemi) borç ve geçiş ihlali sorgulamak için e-Devlet ya da PTT’nin sitesi kullanılabilir.

Ogs ceza sorgulama e-Devlet;

Sisteme giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler bölümüne tıklanır, oradan “Karayolları OGS İhlal Bilgileri Sorgulama” bağlantısına gidilir. Aracın plaka numarası yazılarak cezanın veriliş tarihi, ceza tutarı ve nerede ceza kesildiği gibi bilgiler görüntülenebilir. OGS sorgulamanın bir başka yolu da (3) bağlantısına direk tıklamaktır. Gelen ekranda e-Devlet giriş bilgileri ile sisteme giriş yapıldıktan sonra aracın plakasının yazılması yeterlidir.

OGS ceza ödemeleri aynı HGS’de olduğu gibi anlaşmalı bankalardan, bankaların internet şubelerinden ya da mobil uygulamalardan kolay bir şekilde yapılabilir.

OGS – HGS ceza sorgulama KGM;

Plakadan OGS sorgulama yapmak ya da karayolları HGS sorgulamak için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bir hizmeti olan (4) bağlantısına gidilir ve araç plakası ve güvenlik kodu yazılarak OGS ve HGS sorgulama yapılabilir.

Otoyol ve Köprü Geçiş Ücretleri

15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçiş ücretleri;

 • Otomobil: 27,75 TL
 • Hafif ticari araç: 32,25 TL
 • Motosiklet: 21,50 TL

Osmangazi Köprüsü geçiş ücretleri;

 • Otomobil: 135,75 TL
 • Hafif ticari araç: 155,80 TL
 • Üçüncü sınıf araç: 195,35 TL
 • Dördüncü sınıf araç: 225,80 TL
 • Beşinci sınıf araç: 311,20 TL
 • Altıncı sınıf araç: 95,25 TL

Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücretleri;

 • Otomobil:35,05 TL
 • Hafif ticari araç: 25,40 TL
 • Üçüncü sınıf araç: 56,30 TL
 • Dördüncü sınıf araç: 139,00 TL
 • Beşinci sınıf araç: 171,00 TL
 • Altıncı sınıf araç: 18,15 TL

Listedeki birinci sınıf araçlar; aks aralığı 3,20 m’den küçük ve 2 aksı olan araçlardır ve otomobilleri kapsamaktadır. İkinci sınıf araçlar ise hafif ticari araçlar olup aks aralığı 3,20 m ya da 3,20 m’den büyük, 2 akslı araçları kapsar. Üçüncü sınıf araçlar 3 aksı olan otobüslerdir. Dördüncü sınıf araçlar; 4 ve 5 aksı olan her türlü aracı kapsar, bunlar genellikle tır gibi araçlardır. Beşinci sınıf araçlar 6 akslı ya da aks sayısı 6’dan fazla olan kamyon tipi araçları tanımlamak için kullanılan bir ifadedir. Altıncı sınıf araçlar ise motosikletlerdir.

HGS Kartı ya da Etiketi Başka Bir Araçta Kullanılabilir Mi?

HGS, plakaya tanımlı olacak şekilde ücretlendirilir. Bu yüzden HGS kartı ya da etiketini başka bir araçta kullanmak mümkün değildir. Araç satımlarında sürücülerin yapması gereken, PTT şubelerine gitmek ve HGS kartını iptal ettirmektir. Kartta bakiye varsa bu miktar, yeni karta aktarılır. OGS ve HGS ile merak edilen tüm sorular için; OGS - HGS müşteri hizmetleri numarası olan 0850 460 60 60 hattı kullanılabilir.