Boş Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

2019 Boş Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Boş plaka sorgulama Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden, e-Devlet, SMS ya da Sigortam 360 uygulaması ile yapılabilmektedir.

Hatırlatma! Bazı illerin Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinde boş plaka sorgulama ya da plaka tahsis sistemi bulunmamaktadır, bu yüzden bu illerdeki plaka sorgulamaları Trafik Tescil Şube müdürlüklerinden yapılmalıdır.

Boş Plaka Sorgulama Nedir?

Sıfır ya da ikinci el araç alımlarında var olan plakanın mesleğe, isme ya da başka özel bir duruma göre değiştirilmesi için plakanın sorgulanması işlemi, boş plaka sorgulamadır. Plaka değişimi ücretli bir durum olup fazladan masraf yapmak istemeyen kişiler aldıkları plakayı olduğu gibi kullanmaktadır. Fakat mesleğine, takımına ya da ismine özel bir plaka almak isteyenler bu harf gruplarının boşta olup olmadığını öğrenmek için boş plaka sorgulama yapmalıdırlar. Araç plaka sorgulama ( plakakodlari.com ) yöntemleri ile aynı şekilde yapılan boş plaka sorgulamada, eğer plaka kullanılıyorsa sorgulama sonucunda plakaya ait bilgiler gelir. Fakat plaka boşta ise plaka ile ilgili hiçbir bir bilgi görüntülenmez.

Boş Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Var olan plakasını değiştirmek ya da özel bir plaka almak isteyen sürücüler aşağıdaki yöntemlerden biriyle almak istedikleri plakayı sorgulayabilirler.

Boş Plaka Sorgulama E-Devlet

Ocak 2019 tarihine kadar e-Devlet üzerinden boş plaka sorgulama yapılabiliyordu, fakat bu uygulamanın kötüye kullanılması üzerine yönetmelik gereği e-Devlet sisteminden bu hizmet kaldırılmıştır.

Boş Plaka Sorgulama SMS

Sorgulanacak plaka bitişik olarak yazılır ve 5664’e SMS olarak gönderilir. Her sorgulama için boş plaka sorgulama SMS ücreti 7 TL’dir. Bu ücret tüm operatörlerde aynıdır.

Boş Plaka Sorgulama Sigortam 360

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile boş plaka sorgulamak için öncelikle https://www.sbm.org.tr/ adresine girilir. Sayfa aşağı kaydırılarak sağ altta bulunan “Sigortam 360” bağlantısına tıklanır. Gelen ekrana araç plakası yazılarak sorgulama yapılabilir. Sigortam 360 ile boş plaka sorgulama ücreti 2020 yılı için her bir plaka sorgulama için 7 TL olarak belirlenmiştir.

EGM Boş Plaka Sorgulama

EGM boş plaka sorgulama işlemleri için (1)  adresine girilerek istenen plakanın kullanımda olup olmadığı öğrenilebilir. Bazı illerin emniyet sayfalarında bu hizmet verilmekte bazılarında ise verilmemektedir. İnternetten öğrenilemeyen plaka bilgileri için Trafik Tescil İşlemleri bürolarına gidilip bizzat plakanın durumu hakkında bilgi alınabilir. Şimdi bazı illere göre boş plaka sorgulama nasıl yapılır, ona bakalım;

Boş plaka sorgulama yapılabilen bazı illerimiz:

 • İstanbul
 • Ankara
 • Adana
 • Antalya
 • İzmir
 • Konya
 • Mersin
 • Malatya
 • Kocaeli
 • Bursa
 • Eskişehir

Boş Plaka Sorgulama Ankara

Ankara boş plaka sorgulama yapmak için öncelikle Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesi olan (2) bağlantısına tıklanır. Açılan sayfada sol taraftaki menüde “Online İşlemler” sekmesine tıklanır. Açılır menüden Plaka Tahsis İşlemleri seçilir ve tıklanır. Bu sayfada A’dan Z’ye sıralanmış şekilde boş plakalar görüntülenmektedir. Alınmak istenen plakanın harf grubu seçilir ve plakanın boşta olup olmadığı öğrenilebilir. Plaka boştaysa çıkan listede görünür ama plaka kullanılıyorsa listede görüntülenmez. Alınacak plaka tahsis edildikten sonra 1 gün içinde alma işlemi için müracaat edilmelidir aksi halde plaka ayırtma işlemi iptal edilir.

Boş Plaka Sorgulama İstanbul

EGM İstanbul boş plaka sorgulama işlemleri online olarak yapılamamaktadır. İstanbul’da yaşayan vatandaşlar almak istedikleri plakalar için kendilerine en yakın Trafik Tescil İşlemleri bürolarına ya da Emniyet Müdürlüklerine gitmelidirler. Sürücüler 0 212 635 00 00 numaralı telefonu da arayabilirler.

Boş Plaka Sorgulama Antalya

Antalya boş plaka sorgulama yapmak için (3) adresine girilir ve plaka ile birlikte güvenlik kodu yazılır. Eğer ekranda “kayıt bulunamadı” yazarsa plaka boşta demektir. Eğer plakaya ait bilgiler görüntüleniyorsa plakanın alınmış olduğu anlaşılabilir. Antalya Emniyet Genel Müdürlüğü’nü telefonla arayarak da boş plaka sorgulama yapılabilir. Bunun için 0242 227 96 00 numaralı telefon aranabilir.

Adana Boş Plaka Sorgulama

Adana boş plaka sorgulama yapmak isteyenler Adana Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (4)  linkindeki sitesinden bu bilgiye ulaşamamaktadırlar. Adana’da yaşayan sürücüler almak istedikleri plakalar için Trafik Tescil Şube Müdürlükleri’ne bizzat gidebilirler ya da 0 322 435 31 95 numaralı telefondan bilgi alabilirler.

Boş Plaka Sorgulama İzmir

İzmir boş plaka sorgulama yapmak isteyenler İzmir Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (5) adresli web sitesinden sorgulama yapamamaktadırlar. Boş plaka sorgulamaları için bağlı bulunan emniyet birimlerine gidilmeli ya da 0 232 489 05 00 numaralı telefondan bilgi alınmalıdır.

Boş Plaka Sorgulama Konya

Konya boş plaka sorgulama yapmak için (6) sitesine girildiğinde ne yazık ki online plaka tahsis hizmeti verilmemektedir. Konya’da yaşayan sürücüler boş plaka sorgulamaları için 0 332 237 64 00 numaralı telefonu arayabilirler.

Boş Plaka Sorgulama Mersin

Mersin boş plaka sorgulama yapmak için (7) adresine girilir, ardından “Trafik İşlemleri” seçilir ve gelen sayfada “Araç Tescil İşlemleri” bağlantısına tıklanır. Sürücüler boş plaka sorgulama işlemlerini 0 324 328 42 90 numaralı telefonu arayarak da öğrenebilirler.

Boş Plaka Sorgulama Malatya

Malatya boş plaka sorgulama işlemleri (8) linkinden online olarak yapılamamaktadır. Malatya iline ait boş plakalar Malatya Trafik Tescil İşlemleri şubelerinde,  0 422 212 55 00 numaralı telefon aranarak ya da yüz yüze görüşerek öğrenilebilir.

Boş Plaka Sorgulama Bursa

Bursa boş plaka sorgulama işlemleri (9) adresi tıklanılarak öğrenilebilir. Ayrıca 0 224 270 55 72 numaralı telefon da aranabilir.

Boş Plaka Sorgulama Eskişehir

Eskişehir boş plaka sorgulama işlemleri için öncelikle Eskişehir Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi olan (10) adresi tıklanır. Buradan “Online İşlemler” ve daha sonra “Boş Plaka Rezervasyon” bağlantıları tıklanmalıdır. Eskişehir plaka tahsis işlemleri içinse (11) bağlantı adresine girilebilir. Boşta olan plakalar için sorgulama sonunda “kayıt bulunamadı” şeklinde bir ifade görüntülenir. “Plaka bulunamadı” şeklinde bir mesaj gelirse, bunun anlamı plakanın kullanımda olduğudur.

Boş Plaka Sorgulama Kocaeli

Kocaeli boş plaka sorgulama işlemleri (12) internet sitesinden online olarak yapılamamaktadır. Pek çok ilde olduğu gibi Kocaeli’de de henüz online plaka sorgulaması hizmeti verilmiyor. Fakat sürücüler 0 262 315 72 72 numaralı telefonu arayarak bu konuda bilgi alabilirler.

    > Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

    > Araç km Sorgulama