Aydem Borç Sorgulama 2020

Aydem Borç Sorgulama

Türkiye’nin ilk elektrik dağıtım firmalarından biri olma unvanına sahip Aydem, Denizli, Manisa ve Muğla illerinde elektrik dağıtım işini yüklenen şirkettir. Bu firmada aboneliği bulunan vatandaşların borç sorgulama ve ödeme işlemlerini yapmalarını sağlayacak birkaç yöntem var. Aydem tarafından kesilen fatura borcunu sorgulamak için kullanılacak yöntemler şöyle…

Aydem borç sorgulama nasıl yapılır?

2020 Ayrdem borç sorgulama işlemin yapılması için tesisat veya sözleşme numarasına ihtiyaç var. Bu numaraya sahip kişilerin borcunu öğrenmek için kullanabilecekleri sistemden biri, Aydem online hizmetler birimi. Aydem resmi sitesinde yer alan hızlı borç sorgulama butonu üzerinden sistemde kayıtlı ödenmemiş fatura bilgilerine erişmeniz mümkün. Menüden Hızlı Borç Sorgulama Linkine Tıklamayı Unutmayınız. Bir başka borç sorgulama yöntemi ise, Aydem çağrı merkezini aramak suretiyle yapılabilir. Bunun için 44 44 186 numaralı Aydem müşteri birimini aramak yeterlidir.

Aydem fatura ödemesi nasıl yapılır?

Elektrik borcu olanların borcunu ödemek için fatura ödeme merkezlerini kullanmaları gerekir. Aydem’in anlaşmalı olduğu banka gişelerinden veya ATM’leri üzerinden de ödeme yapılabilir. Fatura ödeme konusunu sürekli atlayan ve unutan kişilerin otomatik ödeme talimatı vermeleri önemli bir avantaj sağlar. Aydem’in anlaşmalı bankalarından birinde hesabınızın olması halinde otomatik ödeme talimatı yaptırılabilir. Fatura ödeme sürecini sürekli geciktiren ve unutan kişilerin ödenmedikleri gün kadar, gecikme faizi uygulaması ile borçları yükseltilir. Bu nedenle, kesilen faturanın son ödeme tarihinden önce borcu kapatma konusunda planlı hareket edilmesi lazımdır.

Gecikme zammı veya faizi ne demek?

Faturanın aboneye intikal etmesi ile borç ödeme süreci başlar. Son ödeme tarihi geçen borç üzerine gecikme faizi uygulanır. İkinci faturanın aboneye intikal etmesine rağmen geçmiş borçların ve alacakların tahsil edilememesi halinde ihbar yapılır. Fatura ile yapılan ihbardan sonraki 5 gün içerisinde, ödenmesi gereken borçların tahsil edilmemesi halinde, elektrik kesme cezası uygulanabilir. Abonenin geçmiş borçlarıyla beraber sonradan ortaya çıkan borçların tamamını ödemesi halinde, elektrik yeniden verilir. Gelen fatura borcunun yüksek olduğu konusundaki şüphe ve itirazlar Aydem bürolarına yapılabilir. Ya da, resmi sitedeki borç itiraz form ve dilekçesinin doldurularak, yerine getirilebilir.

Fatura itiraz süreci içerisinde de tahakkuk eden borcun ödenmesi lazım. Ödenmemesi halinde ve borcun gecikmesi durumunda, yasal işlem başlar ve elektrik kesilme süreci işletilebilir. Ancak itiraz sürecinde, keisnti ile muhatap olmamak için gecen faturanın miktarı kadar bir ödeme yapma imkanınız var. Böylece, itiraz süreci sonuçlanana kadar fatura kesilme durumu ile karşı karşıya kalınmaz. Haksız olmanız durumunda da, gecikme faizi ödemesi yapmanız gerekmez. Borcun kalan kısmını ödeyerek, borç yükümlülüğünden kurtulabilirsiniz.

2020 Faturam neden gelmedi?

Bazı durumlarda faturanın gecikmesi veya hiçbir şekilde elinize ulaşmaması mümkün. Bu tür durumun neden kaynaklandığını öğrenmek için Aydem yetkili telefon numarası ile müşteri hizmetleri birimine ulaşılabilir. Sayaçtaki arızalardan kaynaklı okuma problemleri de olabilir. Bununla ilgili bilgiyi de yetkili merciden almak mümkündür. Ayrıca, sayacın okunma zamanı gelmemiş olabilir, bundan dolayı fatura kesimi yapılmayabilir.