SorgulamaKurdu

Aydem Elektrik Faturası Borç Sorgulama 2023

Türkiye’nin ilk elektrik dağıtım firmalarından biri olma unvanına sahip Aydem; Denizli, Manisa ve Muğla illerinde elektrik dağıtım işini yüklenen şirkettir. Bu firmada aboneliği bulunan vatandaşların borç sorgulama ve ödeme işlemlerini yapmalarını sağlayacak birkaç yöntem vardır.

Aydem Elektrik Borç Sorgulama

Aydem tarafından kesilen fatura borcunu sorgulamak için kullanılacak yöntemler şöyledir;

2023 AYDEM BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Aydem elektrik fatura borcu sorgulama 3 farklı şekilde yapılır. Bunlar şu şekildedir;

  • Aydem online işlemler
  • Aydem müşteri hizmetleri
  • E-Devlet sistemi

1. AYDEM ELEKTRİK FATURASI SORGULAMA (Online İşlemler)

Aydem Elektrik Faturası Borcu Sorgulama

  • Öncelikle online.aydemperakende.com.tr adresine girin.
  • T. C. kimlik numaranızı, doğum tarihinizi ve 4 haneli güvenlik kodunu girin.
  • "Giriş Yap" butonuna basın.

2. AYDEM ELEKTRİK FATURASI BORCU ÖĞRENME MÜŞTERİ HİZMETLERİ

2023 Aydem borç sorgulama işleminin yapılması için tesisat veya sözleşme numarasına ihtiyaç vardır. Bu numaraya sahip kişilerin borcunu öğrenmek için kullanabilecekleri yöntemlerden bir tanesi müşteri hizmetleridir. Aydem müşteri hizmetleri numarası 0 850 800 01 86 ve 0 850 575 00 01'dir. Bu numarayı arayarak fatura borcunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

3. E-DEVLET AYDEM ELEKTRİK FATURASI SORGULAMA

E-Devlet Aydem Elektrik Borcu Sorgula

Aydem borcu ne kadar? E-Devlet sisteminden Aydem borcunuzu öğrenmek için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

  • Öncelikle turkiye.gov.tr/aydem-elektrik adresine girin.
  • Daha sonra "Borç Bilgileri Sorgulama" bağlantısına tıklayın.
  • Sisteme giriş yapın.
  • Aramanız sonucunda faturanıza dair tüm detayları görüntüleyebilirsiniz.

AYDEM HIZLI BORÇ SORGULA

Aydem resmi sitesinde yer alan aydem.com/tr/HizliBorcSorgulama butonu üzerinden sistemde kayıtlı ödenmemiş fatura bilgilerine erişmeniz mümkündür. Menüden Hızlı Borç Sorgulama Linkine Tıklamayı Unutmayınız.

AYDEM FATURA ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Aydem fatura nereye ödenir? Elektrik borcu olanların borcunu ödemek için fatura ödeme merkezlerini kullanmaları gerekir. Aydem’in anlaşmalı olduğu banka gişelerinden veya ATM’leri üzerinden de ödeme yapılabilir. Fatura ödeme konusunu sürekli atlayan ve unutan kişilerin otomatik ödeme talimatı vermeleri önemli bir avantaj sağlar.

Paylaştığımız yöntemlerle Aydem fatura görüntüleme yaptıktan sonra Aydem’in anlaşmalı bankalarından birinde hesabınızın olması halinde otomatik ödeme talimatı yaptırabilirsiniz. Aydem elektrik fatura ödeme sürecini sürekli geciktiren ve unutan kişilerin ödenmedikleri gün kadar, gecikme faizi uygulaması ile borçları yükseltilir. Bu nedenle, kesilen faturanın son ödeme tarihinden önce borcu kapatma konusunda planlı hareket edilmesi lazımdır.

AYDEM ABONE NO NASIL ÖĞRENİLİR?

Aydem abone no sorgulama için 0 850 800 01 86 numaralı Whatsapp hattını kullanabilir ya da 0 850 575 00 01 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz. Bu numaralarla mesai saatleri içinde iletişime geçtiğinizde T.C. kimlik numaranızı vermenizin ardından hemen size yardımcı olacaklardır.

GECİKME ZAMMI VEYA FAİZİ NE DEMEK?

Faturanın aboneye intikal etmesi ile borç ödeme süreci başlar. Son ödeme tarihi geçen borç üzerine gecikme faizi uygulanır. İkinci faturanın aboneye intikal etmesine rağmen geçmiş borçların ve alacakların tahsil edilememesi halinde ihbar yapılır.

Fatura ile yapılan ihbardan sonraki 5 gün içerisinde, ödenmesi gereken borçların tahsil edilmemesi halinde, elektrik kesme cezası uygulanabilir. Abonenin geçmiş borçlarıyla beraber sonradan ortaya çıkan borçların tamamını ödemesi halinde, elektrik yeniden verilir. Gelen fatura borcunun yüksek olduğu konusundaki şüphe ve itirazlar Aydem bürolarına yapılabilir. Ya da, resmi sitedeki borç itiraz form ve dilekçesinin doldurularak, yerine getirilebilir.

Fatura itiraz süreci içerisinde de tahakkuk eden borcun ödenmesi lazım. Ödenmemesi halinde ve borcun gecikmesi durumunda, yasal işlem başlar ve elektrik kesilme süreci işletilebilir.

Ancak itiraz sürecinde, keisnti ile muhatap olmamak için gecen faturanın miktarı kadar bir ödeme yapma imkanınız var. Böylece, itiraz süreci sonuçlanana kadar fatura kesilme durumu ile karşı karşıya kalınmaz. Haksız olmanız durumunda da, gecikme faizi ödemesi yapmanız gerekmez. Borcun kalan kısmını ödeyerek, borç yükümlülüğünden kurtulabilirsiniz.

Faturam neden gelmedi?

Bazı durumlarda faturanın gecikmesi veya hiçbir şekilde elinize ulaşmaması mümkün. Bu tür durumun neden kaynaklandığını öğrenmek için Aydem yetkili telefon numarası ile müşteri hizmetleri birimine ulaşılabilir.

Sayaçtaki arızalardan kaynaklı okuma problemleri de olabilir. Bununla ilgili bilgiyi de yetkili merciden almak mümkündür. Ayrıca, sayacın okunma zamanı gelmemiş olabilir, bundan dolayı fatura kesimi yapılmayabilir.