SorgulamaKurdu

Plakadan Araç Sahibi Öğrenme 2023

Plakadan araç sahibi sorgulama için herhangi bir online yöntem ya da SMS yolu yoktur. İkinci el araç alımlarında, kaza anında ya da trafik kurallarının ihlal edilmesi gibi durumlarda araç sahibi sorgulama plaka ile online olarak mümkün olmasa da biz bazı yöntemleri yazının sonunda açıklayacağız. Araç sahibi öğrenme işlemleri ancak aşağıdaki birimlere müracaat edilerek öğrenilebilir.

Plakadan Araç Sahibi Öğrenme

  • Vergi daireleri
  • Tüvtürk muayene istasyonları
  • Trafik tescil müdürlükleri ya da emniyet müdürlükleri
  • Sigorta şirketleri ya da acenteleri

Araç çalıntı ya da kaza gibi durumlarda ilgili birimlerden izin alınarak plakaya ait aracın sahibi hakkında bilgi edinilebilir. Ancak bu bilgiler sorgulayan kişiyle değil emniyet güçleri ile paylaşılır ve soruşturma bu yönde yürütülür.

Araç Sahibi Sorgulama Nasıl Yapılmalı?

Araç sahibi sorgulaması plaka ile yapılamamaktadır. Ancak özel durumlarda yukarıda saydığımız birimlere bilgi verilerek plakanın sahibinin tespit edilmesi sağlanabilir. Kişisel bilgilerin gizliliği esasına göre plaka sahiplerinin isimleri üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır.

E-Devlet İle Araç Sahibi Sorgulama

E-Devlet sitesine plaka bilgisi girerek araca ait pek çok detay görüntülenebilir. Ancak plakanın sahibini öğrenmek e-Devlet üzerinden mümkün değildir. (1) bağlantı adresinden araç plaka sorgulama ekranına ulaşılır ve araca kayıtlı kaza raporundan poliçe bilgilerine kadar birçok bilgiye ulaşılabilir. Fakat araç sahibinin kişisel bilgileri bu ekranda görüntülenmez.

E-Devlet Adıma Tescilli Araç Sorgulama

E-Devlet resmi sitesinde 2023 yılı itibariyle vatandaşların adlarına kayıtlı tescilli araç sorgulama uygulaması getirildi. Böylelikle artık sadece e devlet sitesine giriş yaparak size ait aracın olup olmadığını anında öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Adıma Tescilli Araç Sorgulama İşlem Basamakları:

  • E-Devlet sitesine giriş yapınız
  • Arama kısmına "adıma tescilli araç sorgulama" yazıp arama yapınız.
  • Çıkan sonuçtaki link ile Egm aracılığıyla isminize kayıtlı araç olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kasko ve Sigorta Şirketlerinde Araç Sahibi Öğrenme

Çalınma ya da benzer durumlar haricinde plakadan araç sahibini öğrenmek kasko ya da sigorta şirketleriyle mümkün olmamaktadır. Bu tip yerler ancak olay polise kadar gittiğinde kişilere yardımcı olmaktadır. Araç sahibinin ismi kişisel bilgi kapsamında olduğu için bireysel olarak yapılan araç sahibi sorgulama işlemleri sonuçsuz bırakılmaktadır.

Sorgulama Kurdu Önerisi:

Tanıdık kasko şirketleri ile plakadan araç bilgileri sorgulama ücretsiz olarak olabilmektedir. Fakat bu durum etik ve yasal değildir.

EGM Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü, çalıntı, kaza ya da benzeri bir durumda plakadan araç sahibinin kimliğini öğrenebilir. Bu tip durumlarda emniyete yapılan başvurularda plaka bilgisinin verilmesi yeterlidir. Emniyette yapılan işlemlerde araç sahibinin kimliğini öğrenmek isteyen kişiye, kişisel bilgilerin ihlal edilmemesi adına hiçbir bilgi verilmemektedir. Hiçbir sebep olmadan yapılan araç sahibi öğrenme talepleri ise emniyet güçlerince reddedilmektedir.

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama İnternetten Yapılabilir Mi?

Trafikte her işlem plaka üzerinden yürütülür ve plakaya işlenir. Araç satın alırken ya da araç ile ilgili bilgi alınmak istendiğinde plakadan araç bilgileri sorgulama yapılabilir. Fakat bu tip sorgulamalarda sadece araca ait bilgiler öğrenilebilir, araç sahibine ait hiçbir bilgiye plakadan yapılan sorgulamalarla ulaşılamaz.

İnternet üzerinde pek çok plakadan isim sorgulama programı vardır. Fakat bu programların hiçbirine itibar edilmemesi gerekir. Resmi kurumlara bağlantı adresi vermeyen ve yasal olmayan yollarla araç sahiplerinin kişisel bilgilerine ulaşan siteler güvenilir değildir. Bu siteler aracılığıyla bilgi edinen kişiler hakkında yasal işlem uygulanır, bu yüzden plaka sahibinin ismi öğrenilmek istendiğinde yapılabilecek en doğru şey, resmi makamlara başvuruda bulunmaktır.

11880 Plakadan İsim Sorgulama Yapılabilir Mi?

Bilindiği gibi 11880, bilinmeyen numaralar ve numaradan isim sorgulama hizmetlerini sunmaktadır. Araç kurtarma, oto servis bilgileri, yediemin otoparkları, araç muayeneleri,  muayene randevu tarihleri ve Tüvtürk istasyonlarına ait bilgiler 11880 ile kolayca öğrenilmektedir. Ancak plakadan isim sorgulama ya da plakadan araç sahibi numarası sorgulama gibi hizmetlere 11880 ile ulaşılamamaktadır.

Sorgulama Kurdu Önerisi: Ayrıca avukatlar da kişisel bilgilere ulaşabilmektedir. Tabi bu durum yasal değildir.

ilgili makale: