SorgulamaKurdu

Tüvtürk Araç Muayene Sorgulama Online Nasıl Yapılır? 2023

Araç muayene sorgulama e-Devlet kapısından, PTT’nin sitesinden, SMS ile, Tüvtürk’ün internet sitesinden ya da Tüvtürk’ü arayarak öğrenilebilir. Sorgulama seçeneklerinin çoğu ücretsiz olup SMS ile araç muayene sorgulamalarında ve PTT ile sorgulamalarda ücret alınmaktadır.

Araç Muayene Sorgulama

ARAÇ MUAYENE SORGULAMA E-DEVLET

E-Devlet ile araç muayene sorgulamak için öncelikle turkiye.gov.tr adresine girilir. Sırayla “E-Hizmetler – Trafik ve Ulaşım – Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı – Araç Muayene İşlemleri – Barkodlu Araç Muayene Raporu Sorgulama” yolu izlenir. Kimlik doğrulama seçeneklerinden biri ile sisteme giriş yapılır. Araç plakası ve muayene numarası girilerek muayene ile tüm bilgilere ulaşılabilir.

ARAÇ MUAYENESİ SORGULAMA PTT

PTT ile araç muayene sorgulamak için hgs.pptavm.com.tr adresine girilir. Araç km sorgulama ekranına gelinir. Aracın plaka numarası yazılır. Sonucu e-mail olarak da almak isteyenler mail adreslerini yazabilirler. Ardından “Araç Km Sorgula” butonuna basılır ve aracın muayene bilgileri görüntülenebilir. Araç muayene sorgulama PTT ücreti 9 TL’dir.

5664 İLE MUAYENE SORGULAMA

SMS ile araç muayene sorgulamaları yapılabilmektedir. Bunun için tek yapılması gereken herhangi bir GSM operatöründen 5664’e aracın plaka numarasını kısa mesaj olarak atmaktır. Araç muayene sorgulama SMS ücreti her operatör için aynı olup 9 TL olarak ücretlendirilmektedir.

TÜVTÜRK ÜZERİNDEN ARAÇ MUAYENE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Tüvtürk ile araç muayene sorgulama yapmak için tuvturk.com.tr adresine girilir. Ardından “Plaka Sorgulama” sayfasına geçilir. Gelen ekrana aracın plaka numarasını ve muayene numarasını girerek “Sorgula” butonuna tıklanır. Sorgulama sonucunda muayenenin yapılacağı istasyon adı, muayenenin hangi tarihte olacağı ve muayene sonucu gibi bilgilere ulaşılabilir. Muayene yapıldıktan sonra araç plaka yenileme işlemleri yapılmaktadır.

ARAÇ MUAYENESİ SORGULAMA KKTC

KKTC araç muayene sorgulamaları için bub.gov.ct.tr adresine girilebilir. Kıbrıs plakalarına göre araç muayene tarihlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

bub.gov.ct.tr

KKTC araç muayene yerleri Lefkoşa, Mağusa, Güzelyurt ve İskele bölgelerindedir.

ARAÇ MUAYENE BORCU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Geciken araç muayenelerinde gecikme bedelini sorgulamak için tuvturk.com.tr adresine girildikten sonra “Hizmetlerimiz – Gecikme Bedeli” yolu izlenir. Burada aracın cinsi, muayene tarihi ve son muayene geçerlilik tarihi bilgileri girildikten sonra “Sorgula” butonuna basılır. Sorgulama sonucunda muayene ücreti ve gecikme cezasının ne kadar olduğu öğrenilebilir.

Araç muayenesinin zamanında nedeniyle verilen muayene borcu, muayene ücretinin yüzde 5’i olarak hesaplanmaktadır. Trafiğe çıkması yasaklanan ve daha sonra bu yasağı kaldırılan araçlardan, trafiğe çıkılmadığı süreler içindeki muayene gecikme bedelleri alınmaz.

ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ 2023

Araç muayene ücretleri şu şekildedir;

  • Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler 685,58 TL
  • Otomobil, kamyonet, minibüs, özel amaçlı araçlar, arazi araçları, römork ve yarı römorklar 507,40 TL
  • Römorklu ve römorksuz traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler 258,42 TL

ARAÇ MUAYENE İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Araç muayenesi için gerekli belgeler şunlardır;

  • Aracın trafik tescil belgesi (ruhsatı)
  • Trafik sigortası (muayeneye gelinmeden önce geçerliliği kontrol edilmelidir)
  • Varsa vekalet (araç sahibinin vekalet verdiği kişi kimliği, ehliyeti ya da pasaportuyla muayeneye gelebilir)
  • LPG ya da CNG’li araçlarda okunabilir LPG ya da CNG etiketi

ARAÇ MUAYENE TÜVTÜRK İLETİŞİM

Araç muayenesi ile ilgili her türlü sorun için 0850 222 88 88 Tüvtürk müşteri hizmetleri numarası aranabilir. E-mail ile iletişim için This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine mail atılması yeterlidir.

Sonuç olarak araç muayeneleri e-devlet sistemiyle, PTT’nin km sorgulama servisiyle, Tüvtürk’in internet sitesinden ya da SMS aracılığıyla yapılabilmektedir. Araç sahipleri kendileri için en uygun seçeneği belirleyip hızlı bir şekilde araçlarının muayene tarihleri ile ilgili bilgi alabilirler.