SorgulamaKurdu

Araç Km Sorgulama 2023

Araç Km Sorgulama - Edevlet - Ptt

Araç kilometre sorgulamaları; PTT, SMS, Tüvtürk ve Tramer (SBM) gibi servislerle yapılabildiği gibi oto ekspertizlerde, oto servislerinde ya da mobil uygulamalarla da yapılabilmektedir.

Araç Km Sorgulama PTT ile Nasıl Yapılır?

Daha çok ikinci el araç alım satımlarında merak edilen konuların başında araç km sorgulama nasıl yapılır sorusu gelir. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ve PTT tarafından hizmete sokulan uygulama ile araç km sorgulamaları yapılabilir. Bunun için yapılması gereken (1) linkine tıklamak ve gelen ekrana araç plakasını girmektir.

Araç km sorgulama ücreti PTT ile yapıldığında 5 TL’dir.

PTT Mobil Araç Km Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç km sorgulama internetten hızlı bir şekilde yapabilmek için devletin sürücülere sunduğu kolaylıklardan biri de PTT HGS mobil uygulamasıdır. HGS ile km sorgulama yapabilmek için öncelikle IOS kullanıcıları App Store'ye, Android akıllı telefon kullanıcıları ise Google Play uygulamasına girer ve burada yer alan mobil uygulama seçeneklerinden Ptt Hgs adlı uygulamayı telefona indirilir.

  • İOS işletim sistemli akıllı telefonlar için App Store’dan HGS PTT uygulamasını indirilebilir.
  • Android işletim sistemli akıllı telefonlar için Play Store’dan HGS PTT uygulamasını indirilebilir.

Uygulama indirildikten sonra ekrandaki seçeneklerden “Araç km sorgulama” seçilir. Ardından araç plakası ya da şasi numarası girildikten sonra “sorgula” butonuna basılır. Daha sonra ödeme ekranı açılır ve kredi kartı bilgileri girilir. Kredi kartı bilgileri onaylandıktan sonra ödeme alınır ve araç km bilgisi görüntülenir.  HGS mobil uygulama ile araç km sorgulama dışında bakiye sorgulama, bakiye öğrenme ve cezalı geçişleri öğrenme gibi birçok bilgiye ulaşılabilir.

2023 PTT mobil uygulama araç kilometre sorgulama ücreti 6 TL’dir.

Araç Km Sorgulama SMS

Araç km sorgulama mesaj ile yapabilmek için 5664’e “HASAR” boşluk “şasi numarası” yazıp göndermek yeterlidir. Bir süredir kullanılamayan bu servis için pek çok şikayet yapılmış fakat hepsi sonuçsuz kalmıştır. İkinci el araç almak isteyenler araç km sorgulama 5664 ile yapmak yerine PTT sorgulamalarına yönelmelidirler.

Sms ile km sorgulama artık kullanılmamaktadır. Resmi olarak cimer tarafından belgelenmiştir.

Tüvtürk Araç Km Sorgulama

Tüvtürk muayenesi ile hem binek araçlar hem de ticari araçlar her yıl yada iki yılda bir düzenli olarak kontrol edilmektedir. Bu muayenelerde araçlara ait pek çok kayıt veri de sistemin kayıtlarına işlenmektedir.

Araçlara ait kilometre bilgisi Tüvtürk kayıtlarında olduğu için ikinci el araç alırken Tüvtürk verileri ile km bilgisi görüntülenebilir. Tüvtürk araç km sorgulama yapabilmek için (2) linkine girilir ve araç plakası ile birlikte muayene numarası yazılır.

Editör Uyarısı!!!

2023 yılı itibari ile en güvenilir ve ücretsiz araç km sorgulama servisi TÜVTÜRK ile yapılmaktadır. Araç alırken dolandırılmamak için muhakkak Tüvtürk muayene belgesini isteyiniz ve muayene numarası ile en son araç muayene yapılırken km bilgisini sorgulayınız.

Araç Km Sorgulama Tramer ile

Araç km sorgulama Tramer (SBM) ile yapabilmek için “DETAY” boşluk “PLAKA” yazılması ve 5664’e gönderilmesi yeterliydi. Fakat yapılan güncellemelerle birlikte Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bu hizmeti kaldırdı. Kilometre sorgulamaları ile ilgili detaylı bilgi almak için SBM-Online İşlemler-İletişim Formu sayfasındaki iletişim formu doldurulabilir.

Araç Km Sorgulama Oto Servislerde Nasıl Öğrenilir?

Oto servislere giderek kilometre sorgulaması yapılabilir.  Bunun için yapılması gereken yetkili servise gitmek ve kilometre sorgulamasını yaptırmaktır. Bazı araç sahipleri araçlarını satarken kilometre bilgilerini değiştirebiliyor ve aracın değerini hile yoluyla artırabiliyorlar. Bu yüzden oto servislerinde kilometre sorgulaması yapılırken dikkatli olunmasında fayda vardır.

Araç Km Sorgulama Oto Ekspertiz ile Nasıl Sorgulanır?

Oto ekspertizlerinde araçlara ait tüm detaylar öğrenilebilir. Araç kilometre sorgulama konusunda en güvenilir yöntemlerden biri de oto ekspertizlerdir. Fakat zahmetli ve zaman alan bir yöntem olduğu için pek çok firma ya da şahıs, oto ekspertizleri ikinci ya da üçüncü seçenek olarak düşünüyor. Bir aracın kilometresi düşürüldüyse bu durum oto ekspertizlerde mutlaka görünür. İkinci el araç almak isteyenler bu yüzden alacakları aracı mutlaka bir ekspertize göstermelidirler. Aracın kilometresinin yüksek olması fiyatı düşüreceğinden kilometre bilgisi konusunda yanıltıcı bilgiler almamak için ekspertiz raporu son derece önemlidir.

Araç Km Düşürüldüğü Nasıl Anlaşılır?

Analog sistemde ya da sayaçlı sistemde kilometre düşürmek için araç sahipleri oto sanayilere giderler. Sürücü araçtan çok fazla anlıyorsa araç kilometre düşürmeyi kendi başına da yapabilir. Bunun için uygun bir aparat bulması yeterlidir. Kilometre saatine ulaşıldıktan sonra aparat saate entegre edilir ve çevrilir. Kilometre hanelerinin geriye alınması ile aracın yaptığı kilometre daha az gösterilir. Kilometre göstergesinin sökülüp yenisinin takılması da analog sayaçlı araçlarda yapılan bir diğer yanıltma yöntemidir.

Sayacı elektronik olan araçlarda ise araç beynine bir yazılım yüklenir ve kilometre düşürülür. Araç kilometre düşürme işlemini ücretli olarak yapan pek çok firma vardır. İkinci el araç satın alırken aracın kilometresinin düşürüldüğünden şüphe ediliyorsa ya da araç sahibine bu konuda güvenilmiyorsa, aracın gerçek kilometresini öğrenmek için yapılabilecek işlemler bellidir. Bunları sıralarsak;

  • Yetkili servis kayıtları incelenerek aracın kilometresi hakkında bilgi edinilebilir,
  • Tüvtürk muayene kayıtlarına bakılabilir,
  • Araç kullanılırken ön kısımdan ya da yürüyen sistemden anormal sesler gelmesi, kilometrenin düşürülmüş olabileceğini gösterir,
  • Beygir gücü test edildiğinde gelen sonuçlar normalden daha düşük ise kilometre düşürülmüş olabilir,
  • Devamlı yağ eksilten ya da damlatma problemi olan araçların kilometre bilgileri yanlış verilmiş olabilir.

Şahin, Renault ve Doğan gibi çok eski model araçlarda kilometre göstergeleri 100 binden sonra sıfırlanmaktadır. 100 bin kilometre aşıldığı anda 101. kilometrede aracın sayacında 1000 km yazmaktadır. Eski model araç alınırken bu detay hatırlanmalı ve ona göre satın alma işlemine karar verilmelidir.

Araç Km Düşürme Cezası Ne Kadar?

Araç kilometre düşürme cezası 2020 yılında dolandırıcılık olarak değerlendirildiği için bu suçu işleyenler yerel mahkemeler ya da Yargıtay tarafından 10 yıla kadar hapis cezası alabilirler. Ayrıca suçlulara 6500 TL’ye kadar para cezası verilebilir.

> Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?