Plakadan Araç Borç Sorgulama

Plakadan Araç Borç Sorgulama

Tüm araç borç sorgulama işlemlerini tek sayfada topladık. Sadece plaka ile trafik cezası, vergi borcu, HGS-OGS borç ve cezaları,otopark cezaları, ve ispark gibi araca ait ne kadar borç sorgulama varsa buradan yapabilirsiniz. Okumaya devam başlıyoruz.

Sıfır araç alırken, ikinci el araç alırken ya da var olan araca ait trafik cezalarını öğrenmek için vergi dairelerine ya da Trafik Şube Müdürlüğü’ne gidilmesine gerek yok. Plakadan araç borç sorgulamaları SMS, online olarak e-Devlet, Emniyet Genel Müdürlüğü ya da İnternet Vergi Dairesi kullanılarak yapılabilir.

Araç borç sorgulama için T.C. Kimlik numarası, doğum yılı ve plaka gibi bilgilerin girilmesinin ardından sorgulanan aracın trafik cezasının olup olmadığı, varsa bu cezaların ne kadar olduğu kolayca öğrenilebilir. Özellikle ikinci el araç alırken aracın borcunun olup olmadığını öğrenmek son derece önemlidir. Borcu olan araç ceza yemiş olabilir ve bu durum alıcının fazladan bedel ödemesine neden olabilir.

Plakadan Araç Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eskiden araca ait borçlar posta yoluyla ikametgah adreslerine geliyordu. Fakat dijital ortamdaki gelişmelerden faydalanılmasıyla birlikte postayı beklemeden internet üzerinden aracın borcu olup olmadığı bilgisine saniyeler içinde ulaşılabilir.

Araç borç sorgulama yaparak;

 • HGS ve OGS borçları

 • Otopark cezaları ve

 • Trafik cezaları öğrenilebilir.

HGS – OGS borç sorgulama: E-Devlet ya da PTT sitesi yoluyla otoyollardan, köprülerden ya da otobanlardan geçiş sırasında yazılan ya da yetersiz bakiye nedeniyle alınan cezalar öğrenilebilir.

Otopark cezaları sorgulama: Park yasağı olan bölgelere park yapıldığında kesilen cezaları öğrenmek için e-Devlet sistemi ya da EGM sitesi kullanılabilir. Park yasağı ile birlikte çekici kullanıldıysa tüm ceza detayları, aracın plakası ile birlikte istenen bilgiler girildiğinde öğrenilebilir.

Trafik cezaları sorgulama: Plakaya yazılan trafik cezaları EGM, e-Devlet ve GİB yoluyla öğrenilebilir.

Araç Borcu Sorgulama EGM

Araç borç sorgulama EGM ile yapabilmek için öncelikle (1) adresine girilmelidir. Burada isim, soy isim, T.C. Kimlik Numarası ve doğum yılı bilgileri girilip doğrulama yapıldıktan sonra istenilen sorgulama için araç plakası, aracın tescil belgesi serisi ve tescil belgesi numarasının girilmesi yeterlidir.

Araç Borç Sorgulama E-Devlet

Öncelikle (2) bağlantısına tıklanır. Giriş seçeneklerinden biri ile kimlik doğrulaması yapılır. Ardından bu sayfada yer alan e-Hizmetler bölümüne girilir. Buradan “Güvenlik” ya da “Vergi, Harç ve Cezalar” bölümlerinden birine girilir. Gelen sayfadan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sekmesine tıklanır. Sorgulama yapabilmek için e-Devlet şifresi, mobil imza, T.C. Kimlik Kartı, elektronik imza ya da banka bilgilerinden biri ile doğrulama yapılması gerekmektedir. Kimlik bilgisi doğrulandıktan sonra plakası girilen araca ait son 1 yıldaki tüm cezalar görüntülenebilir. Bu bilgiler;

 • Cezanın verildiği il,

 • Cezanın verildiği ilçe,

 • Cezanın verildiği tarih,

 • Cezanın veriliş saati ve

 • Cezanın miktarı şeklindedir.

Son 1 yılda araç plakasına ait yazılan hiçbir borç gözükmüyorsa şöyle bir mesaj gelecektir: “Son 1 yıl içinde adınıza kayıtlı araç plakasına ait yazılmış herhangi bir ceza kaydı yoktur”.

Ceza bilgilerinin görüntülendiği ekranda sorgulama yapan sürücüler ayrıca “detay” kısmına tıklayabilir ve buradan cezanın detaylarını öğrenebilirler. Gelen detay sayfasının üst bölgesinde maddelenmiş bilgiler bulunur. Bunların yanı sıra tutulan ceza tutanağına ait seri numarası ve ceza maddeleri listelenir.

Plaka ile araç borç sorgulama yapabilmek için (3) adresine girdikten sonra “site içi ara” kısmına “araç borç sorgulama ya da plaka borç sorgulama” gibi alınacak hizmeti ifade eden birkaç kelime yazılabilir ve sorgulama gerçekleştirilebilir.

Araç borç sorgulama işlemleri resmi kurumlar dışında herhangi bir internet sitesinden yapılmamaktadır. Bu konuda plakadan borç sorgulama yaptığını iddia eden ve konu ile ilgili resmi kurumlara yönlendirme yapmayan sitelerin verdiği bilgiler doğruluktan uzak olmaktadır.

GİB (Vergi Dairesi) Araç borcu sorgulama

Araç borç sorgulama GİB yoluyla da yapılmaktadır. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait İnternet Vergi Dairesi’nin sitesinden Motorlu Taşıtlar bölümüne girilir, ardından gelen sorgulama ekranından plaka bilgisi ve T.C. Kimlik numarası ile sorgulama yapılabilir. Ayrıca (4) bağlantı adresine tıklamak da araç borç sorgulama yapmak için yeterlidir. Gelen ekran 2019 yılı motorlu taşıtlar vergisi sorgulama ve ödeme sayfasıdır. Bu sayfada borç sorgulama yapabilmek için istenilen bilgilerin eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekmektedir. Bu bilgiler;

 1. Araç plakası: Bitişik halde ve boşluk bırakmadan yazılmalıdır.

 2. Özel plaka: Aracın plakası bir kurum ismi ya da kişi ismi ise öncelikle özel plaka olduğuna dair “evet” kısmı işaretlenmeli ardından plaka, olduğu gibi yazılmalıdır.

 3. C. Kimlik Numarası ya da Vergi Kimlik Numarası: Gerçek kişiler T.C. kimlik numaralarını, tüzel kişiler ve yabancı uyruklu kişiler ise vergi kimlik numaralarını yazmalıdırlar.

 4. Aracın tescil tarihi: Tescil tarihi yeni araçlar için trafiğe çıkış tarihi, ikinci el araçlar içinse noterdeki satış sözleşmesinde yazan satış tarihi ya da aracın ruhsatındaki tarihtir.

SMS İle Aracın Borcunu Öğren!

Araç borç sorgulama SMS yoluyla yapabilmek için;

 • Vergi borcunu sorgulamak için “BORC (boşluk) T.C. Kimlik Numarası (boşluk) anne kızlık soyadının ilk iki harfi” girilmeli ve yine 1189’a kısa mesaj olarak gönderilmelidir.

 • Trafik cezasını sorgulamak için “TPC (boşluk) plaka tescil tarihi (boşluk) T.C. Kimlik Numarası” yazılmalı ve 1189’a gönderilmelidir.

2019 Egm Araç Borç Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilen hizmetler sayesinde artık sürücüler online olarak diledikleri yerlerden trafik cezalarını ve borçlarını sorgulayabiliyorlar. E-Devlet alt yapısı kullanılarak verilen hizmetlerde;

 • İsme kayıtlı tescilli araç sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama ve sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama ve sorgulama
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Trafik cezası sorgulama
 • Radar cezası sorgulama
 • Aracın çekildiği otopark bilgisi sorgulama gibi pek çok seçenek vardır. Tüm bu işlemler EGM trafik sorguları ile kolayca yapılabilmektedir.

Trafiğe çıkan milyonlarca sürücüyü ilgilendiren en önemli konuların başında trafik borcu ve trafik cezaları gelmektedir. Plaka sorgulama ücretsiz olarak EGM sitesinden yapılabilmektedir. Plakadan ceza sorgulama yoluyla köprülerde, otoyollarda ya da trafik ışıklarında herhangi bir ceza alınıp alınmadığını öğrenmek mümkündür.

EGM Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

EGM yoluyla araç sorgulama yapmak isteyen sürücülerin öncelikle (1) adresine girmesi gerekmektedir. Ardından “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” ekranına gelerek, açılan sayfadaki formda ad, soyad, doğum tarihi ve T.C. Kimlik numarası gibi istenen bilgileri girmeleri gerekir. Form doldurulduktan ve doğrulama yapıldıktan sonra plakadan araç borç sorgulama yapılabilir. Bunun için aracın plakası ve aracın tescil belgesinin serisi ve aracın tescil belgesinin numarasının girilmesi ve “sorgula” butonuna basılması gerekir. EGM borç sorgulama ile sürücüler araca ait bir ceza olup olmadığını, herhangi bir ceza kesilmişse cezanın ne zaman, nerede ve ne amaçla yazıldığı gibi bilgilere ulaşabilirler.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün araç sorgulama sayfasına (2) linkinden kolayca girilebilir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinden plakaya yazılan hiçbir borç ödenememektedir. Ödemeler GİB üzerinden, PTT şubelerine ya da elden bankalara verilmek suretiyle yapılmaktadır.

EGM Mobil Uygulama ile Borç Sorgulama

Akıllı telefon sahipleri App Store ya da Google Play aracılığıyla EGM mobil uygulamasını telefonlarına indirebilirler. Böylece istedikleri yerden ve istedikleri zaman araç borç sorgulama yapabilirler.

Akıllı telefonunda Android işletim sistemi olan sürücüler aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak Google Play’dan EGM Mobil’i telefonlarına yükleyebilirler:

(3-EGM android uygulama indir)

Akıllı telefonunda iOS işletim sistemi olan sürücüler ise aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak App Store’dan EGM Mobil’i telefonlarına yükleyebilirler:

(4- IOS uygulama indir)

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve geliştirilen EGM Mobil ile otopark sorgulama, online ihbar, bilgi alma başvuru formu, en yakın polis merkezi, KABİS (kiralık araç bildirim sistemi), insan hakları ihlali başvuru, ceza ve otopark borç sorgulama, e-Devlet hizmetleri ve EDS noktaları gibi pek çok uygulamaya ulaşılabilir ve işlem yapılabilir.

EGM Radar Cezası Sorgulama

Otoyollardaki kameralar sayesinde anlık olarak tespit edilen trafik görüntüleri sürücülere ceza şeklinde yansıyabilir. Hız ihlali ya da şerit ihlali yapan sürücüler aldıkları cezaları Emniyet Genel Müdürlüğü’nün radar cezası sorgulama sayfasından kolayca öğrenebilirler.

EGM radar cezası sorgulama için (6) adresine girerek istenen bilgiler eksiksiz olarak yazılır. Sorgulama neticesinde plakaya yazılan son 1 yıllık cezalar görüntülenebilir.

EGM sitesinde radar cezalarının ödenmesi için bir sistem yoktur. Radar cezası ödemek isteyen sürücüler tebliğ edilen cezayı anlaşmalı bankalara, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine kredi kartıyla ya da PTT şubelerine nakit şeklinde verebilirler.

Kaynaklar:

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.egm.mobil&hl=tr

https://itunes.apple.com/tr/app/egm/id702817200?mt=8

https://www.egm.gov.tr/Sayfalar/Anasayfa.aspx